דיאטת אטקינס

מהי דיאטת אטקינס?

בתחילת שנות ה-70, ד"ר רוברט אטקינס יצר דיאטה ייחודית, שנקראה על שמו, דיאטת אטקינס. כאשר הייתה בשיא הצלחתה, 1 מתוך 11 אמריקאים השתמשו בדיאטה של ד"ר אטקינס. כתוצאה מכך, ירדו באופן ניכר המכירות של מוצרים עשירי פחמימות בארה"ב. במשך השנים, נוצרו דיאטות חדשות על בסיסים דומים, והדיאטה איבדה מהחדשנות שלה, ועם הזמן אף נפלה קורבן לתופעה שחוזרת על עצמה למוצרים מקוריים, שנאלצים לאחר זמן להתמודד עם מוצרים דומים שמחקים את פעילותם, ומביאים סוג של חדשנות לקהל שתמיד מחפש דיאטות חדשות שייעשו פלאים, שלא תמיד ניתן לעשות אותם.

ממה מורכבת התפריט של דיאטת אטקינס?

דיאטת אטקינס מתבססת על תפריט דיאטה אשר מגביל את צריכת הפחמימות באופן מאד משמעותי. המטרה היא לגרום לתופעה המכונה קיטוזיס. כאשר הגוף בנמצא במצב של קיטוזיס, הוא בעצם משתמש בשומן כמקור אנרגיה עיקרי, במקום להתבסס על הפחמימות בתזונה המערבית הפופולארית. כאשר אדם נמצא בתהליך של דיאטה, ועליו לוותר על הצריכה הקבועה של פחמימות, עליו ליצור תחליף ראוי למחסור שנכפה עליו בעקבות הכניסה למשטר של דיאטה. התפריט של דיאטת אטקינס מאפשר למשתמשים למצוא תחליפים ראויים למקורות הפחמימות הרגילים.

ארבעת השלבים המרכזיים של דיאטת אטקינס

דיאטת אטקינס מחולקת ל-4 שלבים. שלב הגיוס הוא השלב הראשון של הדיאטה. הכוונה היא, להתגייס לרעיון העומד מאחורי הדיאטה, ולהתכונן לתוצאות הלוואי שלה, וזהו גם השלב שבו עוברים גמילה מפחמימות. המטרה העיקרית של השלב הזה היא להיכנס למצב של קטוזיס, ולהעביר את הגוף למצב של שריפת שומנים. שלב זה אורך כשבועיים בד"כ

דיאטת אטקינסהשלב השני של הדיאטה, הינו השלב של ההרזיה המתמשכת. בשלב זה בעצם הגוף שלנו מתבסס כבר על שריפת שומנים, והתפריט מבוסס בעיקר על שומנים וחלבונים, ומעט פחמימות. בשלב זה בכל שבוע מעלים ב-5 גרם נטו את כמות הפחמימות, כאשר המטרה היא למצוא את הנקודה שבה קצב הירידה במשקל מתחיל להאט. את השלב הזה ממשיכים עד שמתקרבים אל משקל היעד.

השלב השלישי נקרא שלב שלב הטרום תחזוקה. בשלב זה המטרה היא למצוא את כמות הפחמימות היומית שעוצרת את הירידה שלנו במשקל. כאשר נמצא את הכמות הזו, אשר יכולה להיות 45 גרם פחמימות ביום לאחד, ו-65 או יותר לאחר – נוריד 5 גרם ונמשיך בקצב איטי עד למשקל היעד שלנו.

השלב הרביעי הוא שלב התחזוקה – כאשר הגענו למשקל היעד שלנו, אנחנו יודעים את כמות הפחמימות היומית המותרת לנו כדי שמשקלנו ישאר יציב.

 

תפריט דיאטת אטקינס

השלב הראשון של דיאטת אטקינס, הוא השלב של גיוס התפריט, השלב שבו האדם לומד להכיר, ומתרגל לתחליפים של הפחמימות שהוא היה רגיל אליהם כל חייו. בתחילת הדיאטה, תפריט אטקינס מאפשר צריכה ליום של עד 20 גרם פחמימות נטו. ההורדה הדרסטית של הפחמימות כבר בתחילת הדיאטה, אמורה ליצור ניתוק מיידי מהצריכה הקבועה של פחמימות. לא קל, אבל מי אמר שדיאטות אמורות להיות קלות? בשלב השני, ניתן להוסיף בכל יום עוד 5 גרם ביום, בכל שבוע.

התוספות שניתן להוסיף בכל שבוע לדיאטה במקום הפחמימות המוכרות הן: דגנים מלאים, ירקות שאינם ירקות שורש, משקאות חריפים, פירות יער, אגוזים וזרעים, גבינות לבנות שמנות וכדומה, כאשר המרכיב העיקרי של הדיאטה הם שומנים בעיקר, וחלבונים.

תפריט לדוגמא יכול להיות:

ארוחת בוקר – חביתה מ-3 ביצים, מטוגנת בחמאה עם 2 פרוסות גבינה צהובה וסלט ירוק קטן

ארוחת צהריים: קציצות בשר / רבע עוף / סלמון  וסלט ירוק קטן

ארוחת ערב – סלט ירוק עם טונה, או חצי אבוקדו וגבינת שמנת

 

למי שאוהב לאכול בשר, דגים וביצים מצד אחד, ומהצד השני פסטה, בורקסים ואורז פחות עושים לו את זה – דיאטת אטקינס יכולה להיות דיאטה מעולה עבורו, כי הוא יוכל ליישם בה את העקרונות של דיאטה בלי דיאטה – להיות בדיאטה מבלי להרגיש שהוא עושה דיאטה

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *